Mutfak Dolabı Temizliğinin Püf Noktaları

mutfaktemizlik

Özellikle yemek işlerinin evde yapıldığı evlerde daha aktif olarak kullanılan mutfak bölümlerinde buna bağlı olarak da temizlik ihtiyacı daha fazla olarak gerçekleşecektir. Sadece yemek yapılan tezgah ve eviye bölgesi değil, mutfak malzemelerinin konulduğu, taşındığı mutfak dolabı da temiz şekilde kullanılmalıdır. Bu işlem sağlığımız açısından çok önemlidir. Bu konuda devamlı ve düzenli olarak temizlik işlemlerini gerçekleştirmemiz sağlıklı bir ev yaşamı için faydalı olacaktır.

Mutfakta pişen yemekler uzun vadede dolaplarda izlere ve lekelere neden olabilir. Mutfak dolaplarının yüzeyini fırsat buldukça, içlerini ise en az 2 ayda bir temizlemeniz gerekir. Mutfak dolabınızın temizliği için şu malzemeleri kullanabilirsiniz; ahşap temizleyici, iki adet bez, ılık su, sprey temizleyici, kuru bez ve güvenli bir temizlik için merdivene gerek duyabilirsiniz.

Dolap içlerini temizlemek için mutfak dolabı içinde olan bütün araç ve gereçleri boşaltın. Bir kaba ılık su doldurun ve içine ahşap temizleyicinizden bir miktar koyun. Bezi ılık suyun içine daldırıp ıslanmasını sağlayın. Dolabın en üst rafından başlayarak yumuşak ve dairesel hareketlerle mutfak dolabını silin. Dolabın içini sildikten sonra dolabın kapağına geçin ve aynı şekilde yumuşak ve dairesel hareketlerle temizleyin.

Daha sonra kuru bir bez yardımıyla dolabınızın içini ve kapağını kurulayın. Dolaplarınızı ve mutfağınızı bir süre havalandırın. Temizleyiciler havada asılı kalabilen ve kolayca dağılan bir ürün olduğundan temizlik sırasında mutfak malzemelerinizi olabildiğince uzakta tutun. Mutfak dolaplarınız masif ahşap veya kaplamaysa özel ahşap temizleyiciler kullanmalısınız. Masif mutfak dolabı uzun süre ıslak kalırsa üzerinde iz oluşabilir.

Kaplama dolap kapaklarında ise açılmalar görülebilir. Bu nedenle temizlik malzemesini uyguladıktan sonra kısa sürede silmeli ve tamamen kurulamalısınız.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s