Sürgülü Dolapların Tamiriyle İlgili Püf Noktaları Nelerdir ?

sürgülü_dolap

İç tasarım hizmetlerinin de faydaları ile dekorasyonda birçok malzeme ve araç zaman içinde gelişim ve değişim göstermiş ve farklı dizaynlarda karşımıza çıkmıştır. Buna göre şekil ve çalışma yapıları zaman içinde değişim ve gelişim gösteren en önemli malzemelerden birisi olarak mobilya modellerini gösterebiliriz. Bu modeller farklı mekanlarda farklı ihtiyaçlara göre dizayn edilmekle birlikte yeni nesil farklı mobilya seçenekleri farklı tarzlara hitap edebilmektedir. Bu mobilya seçeneklerinden birisi olarak dolap modellerini gösterebiliriz. Burada yeni ve başarılı seçeneklerden birisi olarak sürgülü dolaplar örnek gösterilebilir. Raydolap olarak da bilinen bu modeller hem kapak açılma açısına ihtiyaç duymadıkları için yerden tasarruf edilmesini sağlarlar hem de bu tarz bir kullanım şekli estetik ve pratik kullanım imkanı vermektedir.

Sürgülü dolaplar genel olarak iç içe geçmeli ve bir ray üzerine oturtulmuş dolap kapaklarından oluşurlar. Geniş hacimli yapılar olan bu dolaplarda ortaya çıkan bazı problemlere bakacak olursak, ray sistemlerinin deforme olması veya vidalarının gevşemesi örnek olarak gösterilebilir. Bu durumlarda tamir için bir elektrikli tornavida ve çiviler yeterli olacaktır. Dolap sisteminin farkını oluşturan sürgülü dolap kapaklarının hareket güçlüğü çekmeleri durumunda öncelikle dolap kapakları ileri geri hareket ettirilerek kontrol edilir. Sorun belirlendikten kapakların sökülme işlemi yapılır. Bu noktada hangi rayın hangi kapağın hareket yolu olduğunu unutmamak gerekir. Bu tür dolaplarda sorunlardan birisi rayı dolabın alt kısmına sabitleyen vidaların gevşeyerek rayı sağlam şekilde tutamaması olmaktadır. Bu durumda ray düzgün durmaz ve üzerinde kapağın kayması zorlaşır. Sorunu çözmek için sökülen rayın vidaları da çıkartılarak yenilenir ve tekrardan dolaba sıkıca vidalanarak sabitlenir. Rayın sağlamlığından emin olunduktan sonra kapaklar tekrar aynı yerlerine takılırlar ve kontrol edilirler.

Bu tür dolaplarda ortaya çıkan bir sorun da çekmecelerin bir tarafa doğru kayarak yamulması ve hareket etmekte zorlanmasıdır. Burada da çekmece önce çıkartılır, ardından kenardaki raylar sökülür. Rayda bir sorun olup olmadığı kontrol edilir. Ray eğer sağlam ise rayı tutan vidalar değiştirilerek sıkıca sabitlenir ve çekmece geri yerine takılır.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s